Skip to content

18 W Summerfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1943

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block112.04
Lot50
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
47%
Improvement Value:$185,500
53%
Total Assessment$350,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,068+1.5%
2024$6,964+4.1%
2023$6,689+2.4%
2022$6,534+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 10694, Page 406

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 8932, Page 1005

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5238, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1943