Skip to content

9 W Coulter AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block113
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
33%
Improvement Value:$357,800
67%
Total Assessment$536,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,836+1.5%
2024$7,720+4.1%
2023$7,415+6.0%
2022$6,994+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,702DeedBook 11532, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1925