Skip to content

15 W Franklin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Jan 8, 2007

Property Information

Block115
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,295
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,700
42%
Improvement Value:$286,800
58%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+1.5%
2024$9,673+4.1%
2023$9,291+2.4%
2022$9,076+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000

To:

Sq Ft2,295DeedBook 8455, Page 569

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7151, Page 1432

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5038, Page 457

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3817, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1910