Skip to content

102 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block117
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,300
39%
Improvement Value:$241,200
61%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,336+1.5%
2024$8,213+4.1%
2023$7,889+2.4%
2022$7,706+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

To:

Sq Ft2,032DeedBook 11439, Page 454

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 7652, Page 1525

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 7052, Page 1206

Property Built

Built

Year Built: 1924