Skip to content

120 W Wayne TerCollingswood, NJ 08108

Built 1958

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block120
Lot7.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,700
36%
Improvement Value:$351,400
64%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+1.5%
2024$9,173+4.1%
2023$8,810-12.8%
2022$10,098+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft2,392DeedBook 11092, Page 580

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 8269, Page 1197

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4226, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1958