Skip to content

100 W Narberth TerCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block121
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$434,700
29%
Improvement Value:$1,042,300
71%
Total Assessment$1,477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,217+1.6%
2024$34,647+3.9%
2023$33,334+2.3%
2022$32,600+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 11367, Page 1276Recorded3/27/2020

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5128, Page 933