Skip to content

211 W Wayne TerCollingswood, NJ 08108

Built 1954

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block123
Lot13.10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage860
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,200
42%
Improvement Value:$289,000
58%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468+1.5%
2024$8,343+4.1%
2023$8,014+2.4%
2022$7,828+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 12826, Page 1510

Property Sale

Sale
$236,900

From:

To:

Sq Ft860DeedBook 11024, Page 367Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$268,000

To:

DeedBook 8277, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1954