Skip to content

521 Harrison AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block125.01
Lot10.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,900
53%
Improvement Value:$169,300
47%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,986+1.5%
2024$6,883+4.1%
2023$6,611+2.4%
2022$6,458+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,324DeedBook 11282, Page 1292Recorded12/13/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8330, Page 1988

Property Sale

Sale
$28,500

Property Built

Built

Year Built: 1920