Skip to content

519 Harrison AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block125.01
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,900
57%
Improvement Value:$143,900
43%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+1.5%
2024$7,090+4.1%
2023$6,810+2.4%
2022$6,652+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft1,330DeedBook 10917, Page 1132

Property Sale

Sale
$91,900

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 10346, Page 1621Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$161,500

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 9964, Page 520Recorded2/10/2014

Property Sale

Sale
$95,750
DeedBook 9687, Page 1241

Property Built

Built

Year Built: 1920