Skip to content

515 Harrison AveOaklyn, NJ 08107

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block125.01
Lot10.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,600
54%
Improvement Value:$162,800
46%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,780+1.5%
2024$5,695+4.1%
2023$5,470+2.4%
2022$5,343+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,324DeedBook 12460, Page 1955Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 10370, Page 1501Recorded3/24/2016

Property Sale

Sale
$29,000

Property Built

Built

Year Built: 1920