Skip to content

508 Jessamine AveOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block125.01
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
36%
Improvement Value:$371,500
64%
Total Assessment$580,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,069+1.5%
2024$8,936+4.1%
2023$8,583+2.4%
2022$8,384+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,842DeedBook 10680, Page 241

Property Sale

Sale
$34,000

Property Built

Built

Year Built: 1925