Skip to content

504 Jessamine AveOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Price
$53,900
Last Sale Date
Aug 27, 1980

Property Information

Block125.01
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,700
43%
Improvement Value:$284,500
57%
Total Assessment$496,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+1.5%
2024$9,276+4.1%
2023$8,910+2.4%
2022$8,703+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$53,900

To:

Sq Ft1,612

Property Built

Built

Year Built: 1925