Skip to content

209 White Horse PikeOaklyn, NJ 08107

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block125
Lot2.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
41%
Improvement Value:$291,800
59%
Total Assessment$496,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588+1.5%
2024$8,462+4.1%
2023$8,128+2.4%
2022$7,939+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,273DeedBook 11062, Page 1788Recorded2/1/2019

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,273DeedBook 10678, Page 567Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 8880, Page 1896

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5266, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1945