Skip to content

174 Arlington AveOaklyn, NJ 08107

Built 1932

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 22, 2008

Property Information

Block126
Lot4.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SFB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,100
29%
Improvement Value:$536,000
71%
Total Assessment$755,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,546+1.5%
2024$14,333+4.1%
2023$13,766+2.4%
2022$13,448+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft4,800DeedBook 8953, Page 1059

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4164, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1932