Skip to content

701-717 Woodlynne AveOaklyn, NJ 08107

Apartment

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 1, 2005

Property Information

Block129
Lot4.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2SBG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$450,000
27%
Improvement Value:$1,212,000
73%
Total Assessment$1,662,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,393+1.6%
2024$30,885+3.9%
2023$29,714+2.3%
2022$29,060+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 8068, Page 299

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 7381, Page 553