Skip to content

2 E Zane AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$250,290
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block12
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,300
47%
Improvement Value:$200,600
53%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527+1.5%
2024$9,387+4.1%
2023$9,016+2.4%
2022$8,807+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,290

To:

Sq Ft1,900DeedBook 8563, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1920