Skip to content

50 Ferry AveCamden, NJ 08103

Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block133.01
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$956,300
16%
Improvement Value:$5,025,700
84%
Total Assessment$5,982,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$134,541+1.6%
2024$132,363+3.9%
2023$127,347+2.3%
2022$124,542+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0