Skip to content

13 Bellevue TerCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Jun 26, 2003

Property Information

Block133.01
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,700
54%
Improvement Value:$98,800
46%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,275+1.5%
2024$4,212+4.1%
2023$4,045+2.4%
2022$3,952+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,000

To:

Sq Ft1,211DeedBook 7123, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1928