Skip to content

23 Bellevue TerCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block133.01
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,700
49%
Improvement Value:$119,300
51%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,174+1.5%
2024$4,112+4.1%
2023$3,950+2.4%
2022$3,859+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft1,211DeedBook 12401, Page 1095

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,211DeedBook 12089, Page 938Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 9748, Page 370

Property Sale

Sale
$35,150
DeedBook 7037, Page 1467

Property Sale

Sale
$46,900
DeedBook 5061, Page 186

Property Sale

Sale
$43,900
DeedBook 4131, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1928