Skip to content

35 Bellevue TerCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Sep 15, 1988

Property Information

Block133.01
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class33
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,700
65%
Improvement Value:$63,500
35%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,577+1.5%
2024$4,510+4.1%
2023$4,332+2.4%
2022$4,231+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft1,210DeedBook 4322, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1928