Skip to content

37 Bellevue TerCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block133.01
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class33
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,283
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,700
59%
Improvement Value:$78,900
41%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,135+1.5%
2024$4,074+4.1%
2023$3,913+2.4%
2022$3,823+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft1,283DeedBook 7580, Page 761

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4319, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1928