Skip to content

49 Bellevue TerCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block133.01
Lot41
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class33
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,217
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,700
59%
Improvement Value:$80,900
41%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+1.5%
2024$5,343+41.4%
2023$3,777+2.4%
2022$3,690+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft1,195DeedBook 11128, Page 1594

Property Sale

Sale
$35,650
DeedBook 3999, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1928