Skip to content

284 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
May 17, 2013

Property Information

Block134
Lot1.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
39%
Improvement Value:$315,300
61%
Total Assessment$520,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+1.5%
2024$10,598+4.1%
2023$10,180+2.4%
2022$9,944+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 9820, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1900