Skip to content

329 Virginia AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block134
Lot9.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
55%
Improvement Value:$166,100
45%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952+1.5%
2024$7,835+4.1%
2023$7,526+2.4%
2022$7,351+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 10116, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1934