Skip to content

409 Virginia AveOaklyn, NJ 08107

Built 1928

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block135
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,600
38%
Improvement Value:$336,500
62%
Total Assessment$545,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+1.5%
2024$9,735+4.1%
2023$9,350+2.4%
2022$9,134+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9676, Page 427

Property Sale

Sale
$45,000

Property Built

Built

Year Built: 1928