Skip to content

407 Virginia AveOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block135
Lot7.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,775
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,900
38%
Improvement Value:$329,600
62%
Total Assessment$531,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,485+1.5%
2024$10,331+4.1%
2023$9,923+2.4%
2022$9,693+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 4260, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1925