Skip to content

517 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block135
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,200
48%
Improvement Value:$226,400
52%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+1.5%
2024$8,508+4.1%
2023$8,172+2.4%
2022$7,982+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 9115, Page 1481

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7216, Page 1386

Property Built

Built

Year Built: 1925