Skip to content

519 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1918

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block135
Lot8.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,200
36%
Improvement Value:$371,000
64%
Total Assessment$577,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,403+1.5%
2024$9,265+4.1%
2023$8,899+2.4%
2022$8,692+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 7971, Page 1009

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5147, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1918