Skip to content

419 Virginia AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block136
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,989
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,300
21%
Improvement Value:$911,100
79%
Total Assessment$1,153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,886+1.5%
2024$22,550+4.1%
2023$21,659+2.4%
2022$21,157+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940