Skip to content

441 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2017

Property Information

Block137
Lot9.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2.5SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,800
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,200
23%
Improvement Value:$681,200
77%
Total Assessment$890,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,268+1.5%
2024$15,043+4.1%
2023$14,449+2.4%
2022$14,115+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$444,000

From:

To:

Sq Ft3,800DeedBook 10461, Page 1Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3883, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1919