Skip to content

446 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1924

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block139
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,067
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,900
29%
Improvement Value:$549,900
71%
Total Assessment$770,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,553+1.5%
2024$18,281+4.1%
2023$17,558+2.4%
2022$17,152+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924