Skip to content

257 W Franklin AveOaklyn, NJ 08107

Built 1948

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 17, 2009

Property Information

Block143
Lot17.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
45%
Improvement Value:$254,400
55%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+1.5%
2024$9,276+4.1%
2023$8,910+2.4%
2022$8,703+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,676
DeedBook 7156, Page 1827

Property Sale

Sale
$38,700

Property Built

Built

Year Built: 1948