Skip to content

255 W Franklin AveOaklyn, NJ 08107

Built 1929

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block143
Lot17.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,300
47%
Improvement Value:$234,300
53%
Total Assessment$442,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,873+1.5%
2024$10,713+4.1%
2023$10,290+2.4%
2022$10,052+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$333,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 10299, Page 1293

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 8584, Page 1787

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5050, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1929