Skip to content

207 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1934

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block144
Lot1.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,339
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
34%
Improvement Value:$317,600
66%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+1.5%
2024$8,630+4.1%
2023$8,289+2.4%
2022$8,097+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,339DeedBook 12987, Page 927Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$273,900

To:

Sq Ft2,339DeedBook 11211, Page 628

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 8672, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1934