Skip to content

220 White Horse PikeOaklyn, NJ 08107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block144
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,800
56%
Improvement Value:$184,200
44%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+1.6%
2024$9,185+3.9%
2023$8,837+2.3%
2022$8,642+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4993, Page 486

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 4043, Page 7