Skip to content

211 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1926

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block144
Lot3.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,600
46%
Improvement Value:$185,800
54%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,680+3.2%
2024$7,441+4.1%
2023$7,147+2.4%
2022$6,982+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 12476, Page 406

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,378DeedBook 12377, Page 1182Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5144, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1926