Skip to content

228 Richey AveOaklyn, NJ 08107

Built 1922

Last Sale Price
$129,990
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block145
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,400
43%
Improvement Value:$195,300
57%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,587+1.5%
2024$6,490+4.1%
2023$6,233+2.4%
2022$6,089+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,990

To:

Sq Ft1,436DeedBook 11159, Page 1287

Property Sale

Sale
$37,000

Property Built

Built

Year Built: 1922