Skip to content

320 Sloan AveOaklyn, NJ 08107

Built 1910

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block150.01
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,600
30%
Improvement Value:$269,300
70%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,688+1.5%
2024$7,575+4.1%
2023$7,276+2.4%
2022$7,107+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 12623, Page 1516

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5282, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1910