Skip to content

915 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1926

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block152
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,400
39%
Improvement Value:$239,800
61%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,219+1.5%
2024$7,113+4.1%
2023$6,832+2.4%
2022$6,674+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,476DeedBook 12196, Page 534

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5261, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1926