Skip to content

302 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1936

Last Sale Price
$261,500
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block153
Lot13.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,300
53%
Improvement Value:$136,900
47%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+1.5%
2024$4,778+4.1%
2023$4,589+2.4%
2022$4,483+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$261,500

To:

Sq Ft1,332DeedBook 12354, Page 92

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 9216, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 1936