Skip to content

616 Magill AveOaklyn, NJ 08107

Built 1932

Last Sale Price
$326,500
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block156
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage903
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,000
51%
Improvement Value:$153,300
49%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,033+1.5%
2024$6,929+4.1%
2023$6,656+2.4%
2022$6,501+9.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$326,500

To:

Sq Ft903DeedBook 12659, Page 282

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8916, Page 1615

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 7125, Page 1937

Property Built

Built

Year Built: 1932