Skip to content

550 Comly AveOaklyn, NJ 08107

Built 1927

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block163
Lot9.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
35%
Improvement Value:$290,100
65%
Total Assessment$446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843+1.5%
2024$7,728+4.1%
2023$7,423+7.5%
2022$6,907+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,157DeedBook 10618, Page 1605

Property Sale

Sale
$53,200
DeedBook 4006, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1927