Skip to content

706 Grant AveOaklyn, NJ 08107

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block165
Lot9.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
35%
Improvement Value:$301,700
65%
Total Assessment$464,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+1.5%
2024$8,580+4.1%
2023$8,241+2.4%
2022$8,051+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4310, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1964