Skip to content

612 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block167
Lot6.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,500
25%
Improvement Value:$227,500
75%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361+1.6%
2024$9,209+3.9%
2023$8,860+2.3%
2022$8,665+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$106,400

From:

To:

DeedBook 10106, Page 78Recorded11/21/2014

Property Sale

Sale
$84,900

To:

DeedBook 4260, Page 451