Skip to content

616 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Commercial

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block167
Lot6.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
22%
Improvement Value:$211,400
78%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,399+1.7%
2024$8,263+3.9%
2023$7,950+2.3%
2022$7,774+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 11229, Page 1540

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7710, Page 733