Skip to content

618 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Commercial

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block167
Lot6.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
22%
Improvement Value:$259,500
78%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+1.6%
2024$9,695+3.9%
2023$9,327+2.3%
2022$9,122+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

DeedBook 10821, Page 1267

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8006, Page 1121

Property Sale

Sale
$39,625