Skip to content

802 Eldridge AveOaklyn, NJ 08107

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block174
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,473
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,000
46%
Improvement Value:$194,300
54%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,293+1.5%
2024$8,171+4.1%
2023$7,849+2.4%
2022$7,667+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,602

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 11160, Page 644Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 9605, Page 582

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5196, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1960