Skip to content

722 Cattell AveOaklyn, NJ 08107

Built 1934

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
May 23, 1980

Property Information

Block174
Lot7.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,500
43%
Improvement Value:$208,900
57%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580+1.5%
2024$8,454+4.1%
2023$8,120+2.4%
2022$7,932+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft2,012

Property Built

Built

Year Built: 1934