Skip to content

117 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1912

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Aug 18, 2014

Property Information

Block17
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
37%
Improvement Value:$320,100
63%
Total Assessment$508,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,144+1.5%
2024$9,995+4.1%
2023$9,600+2.4%
2022$9,377+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$298,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 10060, Page 535

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5138, Page 775

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 4050, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1912