Skip to content

828 Colford AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900
Other Exempt

Last Sale Price
$159,500
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block181
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,780
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,000
27%
Improvement Value:$575,600
73%
Total Assessment$788,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$11,057+1.2%
2013$10,921+4.5%
2012$10,455+8.8%
2011$9,609+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$159,500

To:

Sq Ft2,780DeedBook 5096, Page 789

Property Sale

Sale
$51,900

Property Built

Built

Year Built: 1900